Як екологічно відпочивати на природі

Новини 02 серпня 2019

Ми знаємо, що ви робили минулого літа, робите зараз та робитимете влітку майже всі наступні роки — адже це найкращий час зібрати друзів на пікнік у парках, на пляжах міста, виїхати на мальовничі місця поблизу мегаполіса чи взагалі піти у похід десь у гори. Якщо вистачить мужності та рішучості нарешті відірвати погляд від стрічок фейсбука та інстаграма, можна спостерігати за птахами чи хмарами на небі, лежачи на зручному пледі, та насолоджуватися усвідомленням того, що ваш кемпінг є відповідальним та екологічним. На відміну від тих, хто ще не підхопив цей тренд на мінімізацію сміття.

Саме тому ми створили «дорожню карту» екологічного відпочинку здорової людини разом з TheDevochki. Нам допомагали: «Україна без сміття»магазин екотоварів Ozero та екоактивістка, засновниця бренду Avoska Олеся Вершигора.

Сміття, що вбиває непомітно

Дотримання правил на природі — важливий елемент відповідального кемпінгу. Правила існують не для того, щоб обмежити ваші розваги, вони призначені для захисту навколишнього середовища та інших відпочивальників. Усі ми є складовою екосистеми, порушуючи в ній одну ланку, порушуємо всі. Цей вплив ми відчуваємо на собі, просто не одразу.

«Якщо після себе на пікніках залишаємо пластикове сміття, воно нікуди не зникає. Потрапляє у середовище, у воду, лежить у траві. Під дією сонця, вітру швидше стає крихким, з нього виділяються маленькі часточки, які переносяться повітрям, водою і згодом потрапляють на «тарілку» споживачів. 

Мікропластик — проблема, яку ще тільки почали досліджувати, і даних про нього не так багато. Але вже відомо, що мікропластик знаходять скрізь — у харчовій солі, у бутильованій воді, в рибі. Поки що не існує фільтрів, які можуть його вловлювати. Тому найкраще — контролювати свої викиди, сміття, поки воно не почало контролювати нас», — розповідає Іванка Давиденко, менеджерка з комунікацій «Україна без сміття».

Вода, яку ми п’ємо, береться не з іншої планети — це все та ж вода, в якій неминуче присутні відходи людської життєдіяльності. Їжа, яку ми споживаємо, також містить мікропластик.

«Крім людей страждають й інші живі істоти — тварини, які мешкають у природі. За даними ООН, 15% морських видів тварин перебувають під загрозою зникнення через наявність величезної кількості сміття у воді. І навіть домашні тварини, наприклад, собаки, виходячи на вулицю, поглинають залишки пакетів й інше сміття, наражаючи на небезпеку своє життя. Тобто проблема не в тому, що, створюючи сміття, ми шкодимо природі або екології. Насправді, ми шкодимо самі собі», — продовжує тему Анастасія Мартиненко з Ozero.

«Якої шкоди завдає неутилізоване сміття на звалищах? Наприклад, зараз ми спостерігаємо активну зміну клімату, зникнення тварин, сміттєві плями в океані, зростає потік інфекційних захворювань, а забруднення поверхневих і підземних вод, які несуть шкідливі речовини і продукти гниття, посилюють ситуацію, — додає Олеся Вершигора. — Можна провести невеликий експеримент дорогою на роботу, який не вимагає важких фізичних зусиль, лише вашої уваги, і переконатися у твердженні: сміття — навколо! І якщо у місті працюють прибиральники, то на природі прибиральниками є ми самі. Наприклад, звірі сприймають невеликі предмети за їжу, а водойми не мають суперсили переробляти сміття, і створюється накопичувальний ефект різноманітних предметів, де кожен по-своєму має негативний вплив».

Не залишай слідів

Золоте правило здорового кемпінгу чи пікніка полягає в тому, щоб залишити місце відпочинку в тому вигляді, яким ви його знайшли. Йдеться про природні умови, а не про те сміття, яке до вас валялося на галявині. Тому перший підпункт «золотого правила» — прибери за тим, в кого на це не вистачило культури чи розуму. 

Кожна романтична справа має зворотній бік: іноді ми витрачаємо безліч часу, щоб прибрати те, що залишили інші відпочивальники, збираємо численні пакети, одноразові стаканчики та пляшки.

Принцип «Не залишай слідів» застосовується у всьому світі та означає відповідальний відпочинок без негативного впливу та задля збереження природного середовища.  

6 принципів екологічного відпочинку

Будьте уважними до інших.
Мінімізуйте вплив вогню.
Поважайте диких та сільськогосподарських тварин.
Утилізуйте відходи належним чином.
Обирайте багаторазовий посуд.
Плануйте наперед та готуйтеся.

Плануйте наперед та готуйтеся 

«Основна рекомендація — планувати заздалегідь. Погодьтеся, це допомагає не лише у ситуації з пікніком, а й у багатьох інших життєвих ситуаціях. Взявши з собою свої чашки, тарілки, виделки тощо, можна уникнути не лише одноразового посуду, а й купи упаковки», — розповідає Іванна з «Україна без сміття». 

Дівчата з Ozero радять не тільки думати над тим, що варто взяти на пікнік чи в похід, а й спрогнозувати, яке сміття у вас може утворитися після відпочинку, і знайти для нього альтернативи заздалегідь. Щороку в світі виробляється 400 млн тонн пластику, і 36% з них — одноразова упаковка. Важливо закупити продукти з мінімумом пластика, а все, чого не вдалося уникнути, — здати на переробку.

«Якщо ви святкуєте день народження, не беріть із собою одноразових прикрас: повітряні кульки, метафан та інші досягнення цивілізації. Не користуйтеся вологими серветками — вони зроблені з пластика і містять шкідливі хімікати, не переробляються і забруднюють ґрунт та воду. Альтернатива — багаторазові тканинні рушники і вода. У крайньому разі (вже не знаємо, що це за випадок, може, у вас немає рушників або старого простирадла) — паперові рушники».

Важливо продумати, що ви будете їсти і пити заздалегідь перед закупівлями. Овочі для салатів можна купити в свої мішечки або сумки замість пакетів. Якщо ви хочете взяти багато різних овочів, вам не потрібно мати безліч мішечків (тим більше, пакетиків) — їх легко скласти докупи в одну велику сумку. 

Напишіть список продуктів, які збираєтеся брати з розрахунку на кількість осіб, аби не було залишків їжі. Найекологічніше купувати продукти від локальних виробників та сезонні фрукти та овочі. 

Заздалегідь подбайте про напої — воду чи домашній лимонад можна брати в спортивних багаторазових пляшках, а чай чи каву налити у термос.

Щоби не брати великі пакети з їжею, оберіть багаторазові сумки. Спортивні сумки слугуватимуть вам не один сезон, із ними можна зібратися і на пікнік, і у подорож, і до спортзалу.

«Існують також мультифункціональні моделі, що поєднали в собі стильну shopping bag та оптимальну за об’ємом ізотермічну сумку, в якій ваші продукти та напої для пікніка будуть зберігатися за необхідного температурного режиму», — радять експертки «Кемпінгу». 

Дізнайтеся завчасно, чи можна розводити вогнище на тій галявині, куди ви збираєтеся. У диких, необлаштованих місцях краще відмовитися від відкритого вогню. Якщо плануєте смажити щось на грилі, то візьміть в оренду багаторазовий.

Обирайте багаторазовий посуд

Найпоширенішими відходами після пікніка залишається одноразовий посуд. Продумайте заздалегідь, які приладдя та посуд вам знадобляться на природі.

«Той, хто придумав одноразовий посуд, навряд чи хотів нашкодити людству. Це радше було зроблено для зручності — просто щоб не мити, — розповідають дівчата з Ozero. — Але брудний посуд не приймають в переробку, відповідно, щоб не відправити його на звалище, посуд потрібно вимити. Але тоді не залишається сенсу використовувати одноразовий посуд. Попередьте ваших друзів, щоби всі взяли свій посуд і ніхто не приносив одноразового пластику».

«Вирішити питання багаторазового посуду на довгий час допоможуть набори для пікніка. У них є все необхідне для вдалого відпочинку — тарілки, стакани чи келихи для напоїв, столове приладдя, бавовняні серветки, ємності для солі та перцю, відкривачка для пляшок, штопор, ніж-пила для сиру та дощечка для нарізання», — радять у «Кемпінгу». У багатьох наборах є ізотермічний відділ, і ви можете не хвилюватись за свіжість продуктів.

«Якщо у вас немає можливості взяти багаторазовий посуд, варто обрати більш екологічну альтернативу одноразовому: вже у всіх великих мережах продається біорозкладний посуд із крохмалю», — розповідає Іванна Давиденко.

Що взяти з собою на пікнік:

Килимок, що легко розкладається та складається, з щільною основою з водовідштовхувального матеріалу.
Набір для пікніка або багаторазовий посуд та бавовняні серветки.
Сезонні фрукти та овочі у тканинних мішках чи багаторазових судочках.
Воду та напої у багаторазових пляшках чи склі.
Захист від сонця і комах та аптечку.
Панаму чи капелюх від сонця та шалик на вечір.
Фризбі, м’яч або бадмінтон.

Приберіть за собою

«Усе, що приніс на природу, забери з собою» — правило, яке варто запам’ятати.  Навряд чи вам захочеться нести з собою назад купу сміття, тому ми знову повертаємося до ідеї багаторазового посуду. Якщо брати горіхи, сухофрукти, фрукти у свої багаторазові торбинки, то вам буде набагато легше прибирати. 

У жодному разі не спалюйте після пікніка сміття. Спалювання відходів шкодить і навколишньому середовищу, і здоров’ю людей. Замість цього розсортуйте сміття і після приїзду викиньте до відповідних контейнерів або здайте на переробку скляні і пластикові пляшки, алюмінієві бляшанки. Важливо, щоби все було чистим, без решток їжі чи напоїв.

«Залишки їжі можна забрати з собою у багаторазових судочках, — каже Олеся Вершигора. — Хоча найчастіше обирають кульочки або ж просто харчову плівку. До речі, зараз на ринку екотоварів є класна альтернатива харчовій плівці — воскові серветки».

Круто, якщо галявина для пікніка після вас буде чистішою, ніж була до. Приберіть сміття не тільки за собою, пройдіться навкруги місця, де відпочивали та зберіть відходи.

Відключитися від інтернету

Відірватися на декілька годин від гаджету — не обов’язкове правило, але стосується екологічного ставлення і до себе, і до природи. Виїхавши у мальовниче місце, відключайтесь від постійного скролінгу стрічки в соціальних мережах та насолоджуйтесь картинкою навколо.

Якщо відпочиваєте з дітьми, спробуйте вивчити рослини, комах, птахів та тварин, яких побачите. Можна пограти у гру «10 незвичайних фактів про білок», але такі розваги потребують попередньої підготовки. Ви знали, що задні лапи білок здвоєні, що дозволяє їм швидко лазити по деревах? Або що дерева можуть спілкуватися і ділитися поживними речовинами з іншими деревами?

Дозвольте собі розслабитися, грати в активні ігри (попередньо покладіть у сумку бадмінтон чи м’яч), розмовляти про все і ні про що чи просто лежати, як у дитинстві, дивлячись на небо, та думати, на що схожа та чи інша хмара.

Автор: TheDevochki